Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D.

Egyptoložka

 

Působí v Českém egyptologickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se administrativním textům a hospodářství nejstaršího egyptského státu Staré říše a staroegyptské vědě. Přednáší studentům egyptologie na Univerzitě Karlově a od roku 2006 se pravidelně účastní vykopávek v egyptském Abúsíru, kde roku 2012 odkryla hrobový komplex princezny Šeretnebtej.  

Do češtiny přeložila řadu publikací o starém Egyptě, působila také jako editorka Pražských egyptologických studií. Pravidelně se podílí na publikaci výsledků práce našich badatelů v Egyptě.

 

Výběr z prací Hany Vymazalové:

Matematika ve starověku : Egypt a Mezopotámie. Praha : Prometheus, 2003 (spolu s Jindřichem a Martinou Bečvářovými)

Staroegyptská matematika : Hieratické matematické texty. Praha: Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků, 2006

Abusir X.: The Pyramid Complex of Raneferef : The Papyrus Archive. Prague : Czech Institute of Egyptology, Faculty of Arts, Charles University in Prague, 2006 (s Paule Posener-Kriégerovou a Miroslavem Vernerem)

Počty v zemi faraonů : Matematika stavitelů pyramid. Praha: Dokořán, Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2008 (kniha pro děti)

Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie, péče o ženu a dítě. Praha : Academia, 2010 (s Eugenem Strouhalem a Břetislavem Vachalou)

Abusir XXII. The Tomb of Kaiemtjenenet (AS 38) and the surrounding structures (AS 57-60). Prague : Charles University in Prague - Faculty of Arts, 2011 (s Katarínou Arias Kytnarovou a dalšími)

Old Hieratic Palaeography I. The Builders‘ Inscriptions and Mason’s Marks from Saqqara and Abusir (Paleografie staré hieratiky I: Stavitelské nápisy a zednické značky ze Sakkáry a Abúsíru). Prague : Charles University, Faculty of Arts, 2011 (s Vassilem Dobrevem a Miroslavem Vernerem)

Moudrost svitků boha Thovta : Vědecké poznání za vlády faraonů. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2011 (s Filipem Coppensem)

 

Zdroje: web Českého egyptologického ústavu a databáze Národní knihovny ČR

Foto: archiv Hany Vymazalové

  © 2012 UJEP