Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D.

Egyptoložka

 

Působí v Českém egyptologickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se administrativním textům a hospodářství nejstaršího egyptského státu Staré říše a staroegyptské vědě. Přednáší studentům egyptologie na Univerzitě Karlově a od roku 2006 se pravidelně účastní vykopávek v egyptském Abúsíru, kde roku 2012 odkryla hrobový komplex princezny Šeretnebtej.  

Do češtiny přeložila řadu publikací o starém Egyptě, působila také jako editorka Pražských egyptologických studií. Pravidelně se podílí na publikaci výsledků práce našich badatelů v Egyptě.

 

Výběr z prací Hany Vymazalové:

Matematika ve starověku : Egypt a Mezopotámie. Praha : Prometheus, 2003 (spolu s Jindřichem a Martinou Bečvářovými)

Staroegyptská matematika : Hieratické matematické texty. Praha: Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků, 2006

Abusir X.: The Pyramid Complex of Raneferef : The Papyrus Archive. Prague : Czech Institute of Egyptology, Faculty of Arts, Charles University in Prague, 2006 (s Paule Posener-Kriégerovou a Miroslavem Vernerem)

Počty v zemi faraonů : Matematika stavitelů pyramid. Praha: Dokořán, Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2008 (kniha pro děti)

Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie, péče o ženu a dítě. Praha : Academia, 2010 (s Eugenem Strouhalem a Břetislavem Vachalou)

Abusir XXII. The Tomb of Kaiemtjenenet (AS 38) and the surrounding structures (AS 57-60). Prague : Charles University in Prague - Faculty of Arts, 2011 (s Katarínou Arias Kytnarovou a dalšími)

Old Hieratic Palaeography I. The Builders‘ Inscriptions and Mason’s Marks from Saqqara and Abusir (Paleografie staré hieratiky I: Stavitelské nápisy a zednické značky ze Sakkáry a Abúsíru). Prague : Charles University, Faculty of Arts, 2011 (s Vassilem Dobrevem a Miroslavem Vernerem)

Moudrost svitků boha Thovta : Vědecké poznání za vlády faraonů. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2011 (s Filipem Coppensem)

 

Zdroje: web Českého egyptologického ústavu a databáze Národní knihovny ČR

Foto: archiv Hany Vymazalové

  © 2012 UJEP