Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D.

Egyptoložka

 

Působí v Českém egyptologickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se administrativním textům a hospodářství nejstaršího egyptského státu Staré říše a staroegyptské vědě. Přednáší studentům egyptologie na Univerzitě Karlově a od roku 2006 se pravidelně účastní vykopávek v egyptském Abúsíru, kde roku 2012 odkryla hrobový komplex princezny Šeretnebtej.  

Do češtiny přeložila řadu publikací o starém Egyptě, působila také jako editorka Pražských egyptologických studií. Pravidelně se podílí na publikaci výsledků práce našich badatelů v Egyptě.

 

Výběr z prací Hany Vymazalové:

Matematika ve starověku : Egypt a Mezopotámie. Praha : Prometheus, 2003 (spolu s Jindřichem a Martinou Bečvářovými)

Staroegyptská matematika : Hieratické matematické texty. Praha: Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků, 2006

Abusir X.: The Pyramid Complex of Raneferef : The Papyrus Archive. Prague : Czech Institute of Egyptology, Faculty of Arts, Charles University in Prague, 2006 (s Paule Posener-Kriégerovou a Miroslavem Vernerem)

Počty v zemi faraonů : Matematika stavitelů pyramid. Praha: Dokořán, Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2008 (kniha pro děti)

Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie, péče o ženu a dítě. Praha : Academia, 2010 (s Eugenem Strouhalem a Břetislavem Vachalou)

Abusir XXII. The Tomb of Kaiemtjenenet (AS 38) and the surrounding structures (AS 57-60). Prague : Charles University in Prague - Faculty of Arts, 2011 (s Katarínou Arias Kytnarovou a dalšími)

Old Hieratic Palaeography I. The Builders‘ Inscriptions and Mason’s Marks from Saqqara and Abusir (Paleografie staré hieratiky I: Stavitelské nápisy a zednické značky ze Sakkáry a Abúsíru). Prague : Charles University, Faculty of Arts, 2011 (s Vassilem Dobrevem a Miroslavem Vernerem)

Moudrost svitků boha Thovta : Vědecké poznání za vlády faraonů. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2011 (s Filipem Coppensem)

 

Zdroje: web Českého egyptologického ústavu a databáze Národní knihovny ČR

Foto: archiv Hany Vymazalové

  © 2012 UJEP