Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.11. 2013

Proč Papuánci kreslí v mapách květiny

BlahaKdo četl knihu Malý princ, ví, že květiny se obvykle v mapách nekreslí. O to větší překvapení čeká našince při terénních výzkumech mezi téměř zapomenutými kmeny. Zjistí totiž, že tomu tak často není. Proč ale některé kmeny kreslí v mapách květiny a my je například v topografických mapách nekreslíme? Co to jsou mentální mapy a jak se liší obsah našich mentálních map od obsahu mentálních map Papuánců? V čem jsou si tyto mapy naopak podobné a co tuto podobnost ovlivňuje? Na tyto a podobné otázky se pokusí odpovědět kulturní antropolog Martin Soukup a kartograf Jan Daniel Bláha. Přinesou s sebou i ukázky map pořízených během terénního výzkumu u kmene Nungon, který žije v oblasti papuánské provincie Morobe.


  © 2012 UJEP