Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Lucie Radová

Památkářka

 

Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, bakalářský obor kulturně historická regionalistika a následně magisterské studium stavební historie. Od roku 2004 pracuje v oddělení garantů ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Badatelsky se věnuje zejména historickým stavbám spojeným s pěstováním a zpracováním chmele s přesahy do problematiky formování kulturní krajiny, vesnických sídel a historie zemědělství. V letech 2016–2020 vedla výzkumný úkol Dokumentace historických staveb sloužících pro sušení a zpracování chmele financovaný Ministerstvem kultury v rámci programu NAKI. Okrajově se zabývá také proměnou krajiny a sídel v pohraničí v důsledku rozvoje těžby ve druhé polovině 20. století.

Je autorkou nebo spoluautorkou několika publikací a studií:

Piva džbán bude dán, až bude chmel očesán: historické stavby sloužící pro zpracování chmele (2020, spoluautor) 

Chmelařská krajina Žatecka ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století (2017) 

Mostecko – sonda do života vesnic (2017, spoluautor) 

Metodika dokumentace sakrální architektury (2015, spoluautor)

Památková péče v městské památkové rezervaci Žatec (1961–2011) (2012) 

Pražský starosta Čeněk Gregor a velké pražské podniky na konci 19. a na počátku 20. století (2010).

 

 

Foto: archiv L. Radové


  © 2012 UJEP