21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Studovala pravěkou a středověkou archeologii spolu s historií na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracuje v Centru medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze, kde se podílí na redakční činnosti a projektech Centra. Zaměřuje se na středověkou funerální archeologii, christianizaci a archeologii hrdelního práva.
Spolupracovala na redakci knih Přemyslovci: Budování českého státu (2009) a Lucemburkové: Česká koruna uprostřed Evropy (2012). Byla koordinátorkou projektu Kultura a umění benediktinského řádu ve střední Evropě 800–1300, v jehož rámci spolupracovala na mezinárodní výstavě Otevři zahradu rajskou: Benediktini v srdci Evropy 800–1300 a redakci stejnojmenného výstavního katalogu v české a anglické verzi (2014/2015). Jako autorka vědecké koncepce spoluvytvářela výstavu Byli v Čelákovicích upíři? Půlstoletí od mediálně proslulého archeologického výzkumu v Městském muzeu v Čelákovicích (2016/2017).
Podílí se také na mezinárodním projektu Justice et fourches patibulaires: lieux d'exécution, d'exposition et d'inhumation des corps des condamnés à mort (Moyen Âge – Époque Moderne), který se zabývá studiem archeologických pramenů k dějinám hrdelního práva a jehož nositelem je Université Bordeaux Montaigne.
Foto: Robert Novotný