12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Studovala pravěkou a středověkou archeologii spolu s historií na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracuje v Centru medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze, kde se podílí na redakční činnosti a projektech Centra. Zaměřuje se na středověkou funerální archeologii, christianizaci a archeologii hrdelního práva.
Spolupracovala na redakci knih Přemyslovci: Budování českého státu (2009) a Lucemburkové: Česká koruna uprostřed Evropy (2012). Byla koordinátorkou projektu Kultura a umění benediktinského řádu ve střední Evropě 800–1300, v jehož rámci spolupracovala na mezinárodní výstavě Otevři zahradu rajskou: Benediktini v srdci Evropy 800–1300 a redakci stejnojmenného výstavního katalogu v české a anglické verzi (2014/2015). Jako autorka vědecké koncepce spoluvytvářela výstavu Byli v Čelákovicích upíři? Půlstoletí od mediálně proslulého archeologického výzkumu v Městském muzeu v Čelákovicích (2016/2017).
Podílí se také na mezinárodním projektu Justice et fourches patibulaires: lieux d'exécution, d'exposition et d'inhumation des corps des condamnés à mort (Moyen Âge – Époque Moderne), který se zabývá studiem archeologických pramenů k dějinám hrdelního práva a jehož nositelem je Université Bordeaux Montaigne.
Foto: Robert Novotný
© 2012 UJEP |