27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Pískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství české (a také saské) přírody. Měly zásadní význam pro vznik turistiky v dnešním pojetí. Pískovcové krajiny okouzlují při pohledu z nejrůznějších vzdáleností a výšek – ze vzdálených vyhlídek na pískovcová skalní města i zblízka při pohledu na neuvěřitelně tvarované důlky a krajky povrchů kamene. K pískovcovému skalnímu podkladu se obvykle váže svébytná živá příroda i vzájemné působení kamene a člověka, a to už od pravěku.
Čím se liší pískovce od „zbytku světa“, z čeho a jak vlastně (především ty severočeské) vznikaly, jaké přírodní pochody stojí za vznikem současné krásy pískovcových skal a jak tato krása časem zase odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP. Navštivte první poprázdninové Café Nobel v ústeckém Fokus kafe – ve čtvrtek 26. září od 19 hodin.