Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

28.01.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 28. ledna dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.


23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.

Kulturolog, kulturní antropolog 

 

Martin Soukup

Narozen 1977. Absolvoval obor kulturologie na Katedře teorie kultury (kulturologie) Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Působil zde v letech 2009 až 2015 jako odborný asistent a později docent. V roce 2015 spojil svůj vědecký a pedagogický život s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého, kde dosud působí. Současně působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy

Předmětem jeho vědecko-výzkumného zájmu je historie, teorie a metodologie antropologie. Zvláštní pozornost věnuje kulturnímu areálu Melanésie, kam se od roku 2009 pravidelně vrací, od roku 2015 společně s kulturním geografem Janem D. Bláhou. O kulturním areálu Melanésie publikoval řadu dílčích odborných studií a knih.

Je autorem úspěšné učebnice Základy kulturní antropologie (2009, 2. vydání 2015) a monografií Kultura (2011); za knihu Antropologie a Melanésie (2013) získal cenu rektora Univerzity Karlovy. Napsal také knihy Terénní výzkum v sociální a kulturní antropologii (2014), Cizinci mezi Papuánci (2016) či rozsáhlou publikaci Antropologie (2018). Připravil také kolektivní monografie Tělo (2014), Tělo 2.0 (2017) a Conditions of Fieldwork (2016).

Je členem řady odborných společností, rád popularizuje antropologii ve veřejném prostoru. V poslední době rozšiřuje své výzkumy do Indie a Filipín. V roce 2017 mu byla udělena Cena Neuron pro mladé vědce. 

Foto z archivu Martina Soukupa.
  © 2012 UJEP