17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje v České společnosti ornitologické a jako vědecký pracovník na Katedře zoologie a ornitologické laboratoři Univerzity Palackého Olomouc.
Zabývá se hlavně monitoringem ptáků. Podílí se na řízení evropských projektů sčítání a mapování ptáků Pan-European Common Bird Monitoring Scheme a European Breeding Bird Atlas. V poslední době je zapojen také do lokálních sledování ptáků a zabývá se i historií ornitologie. Je autorem vědeckých publikací hodnotících změny početnosti a rozšíření ptačích druhů i metodických publikací. Je držitelem ceny Marsh Award for International Ornithology.
Foto © Petr Jan Juračka
![]() |
© 2012 UJEP |