21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje v České společnosti ornitologické a jako vědecký pracovník na Katedře zoologie a ornitologické laboratoři Univerzity Palackého Olomouc.
Zabývá se hlavně monitoringem ptáků. Podílí se na řízení evropských projektů sčítání a mapování ptáků Pan-European Common Bird Monitoring Scheme a European Breeding Bird Atlas. V poslední době je zapojen také do lokálních sledování ptáků a zabývá se i historií ornitologie. Je autorem vědeckých publikací hodnotících změny početnosti a rozšíření ptačích druhů i metodických publikací. Je držitelem ceny Marsh Award for International Ornithology.
Foto © Petr Jan Juračka
© 2012 UJEP |