Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.10. 2013

Jak se vaří počasí?

meteorologiePředpověď počasí je pro mnohé z nás činnost podobná věštění z křišťálové koule. S čím a jak ale pracují meteorologové doopravdy a že se křišťálová koule opravdu nacházela v jejich výbavě přijde do Café Nobel povědět vedoucí prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Martin Novák. Dozvíte se, jak meteorologové zjišťují aktuální stav atmosféry, co měří a co pozorují, jaké jsou možnosti radarové a družicové meteorologie, na co mají a na co nemají meteorologové modely a proč živí meteorologové jsou (a ještě dlouho budou) potřeba. Těšíme se na vás!
  © 2012 UJEP