Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Veronika Puhačová

Archeoložka

Po studiu archeologie na Filozofické fakultě UK v Praze pracovala v Národním muzeu jako muzejní pedagožka projektu Archeologie na dosah. Nyní působí na obdobné pozici v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, kde vede popularizační projekt Cesty archeologie. V rámci projektu mimo jiné vytváří, koordinuje a lektoruje dlouhodobé programy pro školy i různorodé tematické akce a workshopy.

 

Edukaci a prezentaci archeologie se věnuje také teoreticky v rámci své disertační práce a ve volnočasovém vzdělávání formou living history. Experimentální archeologie je proto nezbytnou součástí této práce a zároveň také velkým koníčkem.

 

Foto © Jana Lohniská

  © 2012 UJEP