Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D.

Religionistka

 

zuzana kostic1

Svou profesní kariéru zahájila jako specialistka na předkolumbovská náboženství Mexika, zvláště Mayů. V rámci očekávání konce světa, která se vázala k prosinci 2012, se však začala postupně zabývat i postmoderní spiritualitou – zprvu jen způsobem, jakým se formuje obraz Mayů v New Age, později však i samotným hnutím nového věku a popkulturní spiritualitou jako takovou. V současné době se věnuje i otázkám souvisejícím s náboženskými motivy v popkultuře a některým tématům z teorie religionistiky. Přednáší na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Je spoluautorkou knihy Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011), za kterou spolu s Markétou Křížovou a Sylvií Květinovou dostala Cenu Miroslava Ivanova. O rok později jí vyšla kniha 2012: Mayský kalendář, transformace vědomí, dva světy a rovnováha a v roce 2018 rozsáhlá monografie Náboženství Mayů.

 

Foto: archiv Café Nobel

  © 2012 UJEP