21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudovala kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, od roku 2010 je na této fakultě doktorandkou Ústavu etnologie. Má za sebou půlroční jazykovou stáž na Universidade de Lisboa v Portugalsku. V rámci svého doktorského studia absolvovala stáž také na University of Otago na Novém Zélandu, terénní výzkumy provádí v pohoří Vysoký Atlas v Maroku.
Na podzim roku 2013 organizovala v Praze výstavu artefaktů z Maroka získaných v rámci svého antropologického terénního výzkumu Social Life of Artifacts. Podílí se na činnosti neziskové organizace Siham, o.s., která má za cíl podporovat trvale udržitelný rozvoj v Maroku; konkrétně pak projekt Pathfinders, lokální společnost propagující ekoturismus v lokalitě. Působí také jako pedagožka, lektorka a dobrovolnice sociálně integračního programu Nová škola, o.p.s., zaměřeného na snižování znevýhodnění dětí ve školách formou doučování a mimoškolních aktivit.
Účastní se mezinárodních konferencí, publikuje v odborných časopisech a překládá do češtiny odborné antropologické publikace.