Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Doc. Jiří Janák, Th.D.

Egyptolog

 

Narodil se v roce 1976. Vystudoval religionistiku a teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 je členem týmu Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde se specializuje na výzkum staroegyptského náboženství a interpretaci náboženských a magických textů. Podílí se na terénních archeologických výzkumech v Egyptě a v rámci stipendijních pobytů působil na univerzitách v Bonnu, Oxfordu a na Brownově univerzitě v Providence (Rhode Island, USA).

 

Kromě článků v odborných časopisech a sbornících je také autorem čtyř knih:

Staroegyptská Kniha mrtvých – kapitola 105. Brno: Nakladatelství Luboš Marek, 2003

Brána nebes: bohové a démoni starého Egypta. Praha: Libri, 2005

Staroegyptské náboženství I. Bohové na zemi a v nebesích. Praha: OIKOYMENH, 2009

Staroegyptské náboženství II. Život a úděl člověka. Praha: OIKOYMENH, 2012

 

Foto: archiv Jiřího Janáka

  © 2012 UJEP