23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudoval obor Aplikované nanotechnologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde v současnosti působí jako vědecký pracovník a pokračuje v doktorském studiu. Zabývá se např. využitím nanovlákenných a nanostrukturovaných materiálů při vývoji mikrofluidních zařízení pro biomedicínské aplikace. V rámci výzkumného týmu PřF UJEP se mimo jiné podílí na vývoji nanovlákenných vrstev z biokompatibilních materiálů s cílem vyvinout funkční krytí ran pro chronické, obtížně se hojící povrchové rány. Jeho dlouholetá práce přinesla výsledky, které jsou aktuálně předmětem řízení o uznání evropského patentu. Vědecké projekty, na nichž se podílí, aktivně prezentuje i na mezinárodních konferencích.
Mimo ústeckou univerzitu působí David Poustka jako přední vývojový pracovník ve firmě NANOTEX GROUP s.r.o. v Litvínově, kde se zabývá přípravou nových nanovlákenných materiálů a optimalizací výrobních procesů.
Foto: https://www.instagram.com/vandlis