Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. David Poustka

Nanotechnolog

Vystudoval obor Aplikované nanotechnologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde v současnosti působí jako vědecký pracovník a pokračuje v doktorském studiu. Zabývá se např. využitím nanovlákenných a nanostrukturovaných materiálů při vývoji mikrofluidních zařízení pro biomedicínské aplikace. V rámci výzkumného týmu PřF UJEP se mimo jiné podílí na vývoji nanovlákenných vrstev z biokompatibilních materiálů s cílem vyvinout funkční krytí ran pro chronické, obtížně se hojící povrchové rány. Jeho dlouholetá práce přinesla výsledky, které jsou aktuálně předmětem řízení o uznání evropského patentu. Vědecké projekty, na nichž se podílí, aktivně prezentuje i na mezinárodních konferencích.

Mimo ústeckou univerzitu působí David Poustka jako přední vývojový pracovník ve firmě NANOTEX GROUP s.r.o. v Litvínově, kde se zabývá přípravou nových nanovlákenných materiálů a optimalizací výrobních procesů.

Foto: https://www.instagram.com/vandlis


  © 2012 UJEP