21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudoval obor Aplikované nanotechnologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde v současnosti působí jako vědecký pracovník a pokračuje v doktorském studiu. Zabývá se např. využitím nanovlákenných a nanostrukturovaných materiálů při vývoji mikrofluidních zařízení pro biomedicínské aplikace. V rámci výzkumného týmu PřF UJEP se mimo jiné podílí na vývoji nanovlákenných vrstev z biokompatibilních materiálů s cílem vyvinout funkční krytí ran pro chronické, obtížně se hojící povrchové rány. Jeho dlouholetá práce přinesla výsledky, které jsou aktuálně předmětem řízení o uznání evropského patentu. Vědecké projekty, na nichž se podílí, aktivně prezentuje i na mezinárodních konferencích.
Mimo ústeckou univerzitu působí David Poustka jako přední vývojový pracovník ve firmě NANOTEX GROUP s.r.o. v Litvínově, kde se zabývá přípravou nových nanovlákenných materiálů a optimalizací výrobních procesů.
Foto: https://www.instagram.com/vandlis
© 2012 UJEP |