17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval obor Aplikované nanotechnologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde v současnosti působí jako vědecký pracovník a pokračuje v doktorském studiu. Zabývá se např. využitím nanovlákenných a nanostrukturovaných materiálů při vývoji mikrofluidních zařízení pro biomedicínské aplikace. V rámci výzkumného týmu PřF UJEP se mimo jiné podílí na vývoji nanovlákenných vrstev z biokompatibilních materiálů s cílem vyvinout funkční krytí ran pro chronické, obtížně se hojící povrchové rány. Jeho dlouholetá práce přinesla výsledky, které jsou aktuálně předmětem řízení o uznání evropského patentu. Vědecké projekty, na nichž se podílí, aktivně prezentuje i na mezinárodních konferencích.
Mimo ústeckou univerzitu působí David Poustka jako přední vývojový pracovník ve firmě NANOTEX GROUP s.r.o. v Litvínově, kde se zabývá přípravou nových nanovlákenných materiálů a optimalizací výrobních procesů.
Foto: https://www.instagram.com/vandlis
![]() |
© 2012 UJEP |