Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 Ing. Karel Mach, Ph.D.

  Geolog

Narozen 1964. Vystudoval Moskevský geologicko-průzkumný institut a Univerzitu Karlovu v Praze. V současnosti je vedoucím oddělení geologie Severočeských dolů a.s. Zabývá se hlavně rozvíjením a aplikací metod geologického průzkumu, modelováním ložisek uhlí a poznáváním procesů, které vedly k jejich vzniku.

Spolu s několika kolegy založil v roce 2003 neziskovou organizaci Bílinská přírodovědná společnost, zabývající se ochranou přírody, přírodovědným vzděláváním a prací s veřejností – hlavně s dětmi.

Je autorem a spoluautorem řady odborných i populárně naučných publikací: např. Významné dřeviny města Bíliny (2008 – s Janou Boršiovou), Bořeň očima geologa (2011 – s Prokopem Závadou), Jezero mezi sopkami: Kučlín u Bíliny (2015 – se Zdeňkem Dvořákem a Pavlem Dvořákem), Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve, 2. vydání (2019 – se Zlatko Kvačkem, Zdeňkem Dvořákem a Jakubem Sakalou).

  

Foto: archiv Karla Macha

  © 2012 UJEP