Teplice

20. března

 

 
Aktuality

20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.


06.03.2025

BEZ KOFEINU: Tajemství ptačího stěhování

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude ve čtvrtek 6. března v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Oblastního muzea Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jaroslav Kukla, Ph.D.

Mikrobiolog, horolezec a speleolog




Vystudoval Ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně zde také obhájil dizertační práci, ve které se zabýval mikrobiálním společenstvem půdy. V současné době působí jako vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se zaměřuje na aplikaci analytické chemie v různých oblastech životního prostředí.

Protože je milovníkem Labských pískovců ze všech jejich perspektiv, přirozeně od mládí tíhnul k horolezectví a speleologii. Uskutečnil stovky výstupů na pískovcové věže, včetně několika desítek prvovýstupů. Je členem základní organizace České speleologické společnosti Labské pískovce a průzkumu zdejších jeskyní se věnuje přes 20 let. Z těchto jeho aktivit vzniklo několik odborných vědeckých publikací a také kapitola o pískovcových jeskyních v knize Geologie Českosaského Švýcarska (Ústí nad Labem, 2020). Jeho velkým koníčkem je rovněž regionální historie Děčínska.

 

Foto: archiv J. Kukly

  © 2012 UJEP