Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jaroslav Kukla, Ph.D.

Mikrobiolog, horolezec a speleolog




Vystudoval Ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně zde také obhájil dizertační práci, ve které se zabýval mikrobiálním společenstvem půdy. V současné době působí jako vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se zaměřuje na aplikaci analytické chemie v různých oblastech životního prostředí.

Protože je milovníkem Labských pískovců ze všech jejich perspektiv, přirozeně od mládí tíhnul k horolezectví a speleologii. Uskutečnil stovky výstupů na pískovcové věže, včetně několika desítek prvovýstupů. Je členem základní organizace České speleologické společnosti Labské pískovce a průzkumu zdejších jeskyní se věnuje přes 20 let. Z těchto jeho aktivit vzniklo několik odborných vědeckých publikací a také kapitola o pískovcových jeskyních v knize Geologie Českosaského Švýcarska (Ústí nad Labem, 2020). Jeho velkým koníčkem je rovněž regionální historie Děčínska.

 

Foto: archiv J. Kukly

  © 2012 UJEP