Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jaroslav Kukla, Ph.D.

Mikrobiolog, horolezec a speleolog




Vystudoval Ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně zde také obhájil dizertační práci, ve které se zabýval mikrobiálním společenstvem půdy. V současné době působí jako vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se zaměřuje na aplikaci analytické chemie v různých oblastech životního prostředí.

Protože je milovníkem Labských pískovců ze všech jejich perspektiv, přirozeně od mládí tíhnul k horolezectví a speleologii. Uskutečnil stovky výstupů na pískovcové věže, včetně několika desítek prvovýstupů. Je členem základní organizace České speleologické společnosti Labské pískovce a průzkumu zdejších jeskyní se věnuje přes 20 let. Z těchto jeho aktivit vzniklo několik odborných vědeckých publikací a také kapitola o pískovcových jeskyních v knize Geologie Českosaského Švýcarska (Ústí nad Labem, 2020). Jeho velkým koníčkem je rovněž regionální historie Děčínska.

 

Foto: archiv J. Kukly

  © 2012 UJEP