23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudoval Ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně zde také obhájil dizertační práci, ve které se zabýval mikrobiálním společenstvem půdy. V současné době působí jako vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se zaměřuje na aplikaci analytické chemie v různých oblastech životního prostředí.
Protože je milovníkem Labských pískovců ze všech jejich perspektiv, přirozeně od mládí tíhnul k horolezectví a speleologii. Uskutečnil stovky výstupů na pískovcové věže, včetně několika desítek prvovýstupů. Je členem základní organizace České speleologické společnosti Labské pískovce a průzkumu zdejších jeskyní se věnuje přes 20 let. Z těchto jeho aktivit vzniklo několik odborných vědeckých publikací a také kapitola o pískovcových jeskyních v knize Geologie Českosaského Švýcarska (Ústí nad Labem, 2020). Jeho velkým koníčkem je rovněž regionální historie Děčínska.
Foto: archiv J. Kukly