05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
28.11.2024
Archeologie hornictví v Krušných horách
Krušnohoří bylo třikrát zdrojem strategických surovin: cínu v době bronzové, stříbra ve středověku a raném novověku a také uranu v nedávné minulosti. Vydejte se s námi po stopách dolování těchto kovů na povrchu i pod zemí na saské i české straně hor v doprovodu montánního archeologa MUDr. Mgr. Kryštofa Dernera z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books.
Žijí někde ve vesmíru ještě další inteligentní bytosti? Mimozemské civilizace měly miliardy let na svůj vznik, rozvoj a šíření, jejich výskyt je vysoce pravděpodobný, přesto však neregistrujeme žádné nepopiratelné známky jejich existence. Tento zjevný rozpor se označuje jako Fermiho paradox – podle fyzika Enrika Fermiho, který se tímto problémem dlouhodobě zabýval. Jaké by mohlo být jeho řešení? Existuje, nebo snad existovala, nějaká „jiná“ inteligence dokonce i na naší vlastní planetě? Na tyto otázky se pokusí odpovědět biolog Mgr. Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky, popularizátor astrobiologie a astronomie, 17. října od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích.