Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD.

Malakoložka

Od roku 2001 působí na Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Její pedagogická činnost zahrnuje přednášky o bezobratlých, malakologii, naší i mořské fauně. Badatelsky se věnuje převážně dopadu lidské činnosti na společenství měkkýšů a také paleoekologií měkkýšů.

Lucie Juřičková je autorkou řady odborných článků a studií a také autorkou či spoluautorkou několika monografií, jako např. Měkkýší fauna velké Prahy a její vývoj pod vlivem urbanizace (1995) nebo Měkkýši Plzně (1998). V roce 2013 se spolu s Michalem Horsákem a Jaroslavem Pickou podílela na kolektivní monografii Měkkýši České a Slovenské republiky – Molluscs of the Czech and Slovak Republics, která vyšla ve Zlíně.

Podívejte se také na stránky Invertebrate Zoology Unit.

Foto: archiv Lucie Juřičkové

  © 2012 UJEP