21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Od roku 2001 působí na Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Její pedagogická činnost zahrnuje přednášky o bezobratlých, malakologii, naší i mořské fauně. Badatelsky se věnuje převážně dopadu lidské činnosti na společenství měkkýšů a také paleoekologií měkkýšů.
Lucie Juřičková je autorkou řady odborných článků a studií a také autorkou či spoluautorkou několika monografií, jako např. Měkkýší fauna velké Prahy a její vývoj pod vlivem urbanizace (1995) nebo Měkkýši Plzně (1998). V roce 2013 se spolu s Michalem Horsákem a Jaroslavem Pickou podílela na kolektivní monografii Měkkýši České a Slovenské republiky – Molluscs of the Czech and Slovak Republics, která vyšla ve Zlíně.
Podívejte se také na stránky Invertebrate Zoology Unit.
Foto: archiv Lucie Juřičkové