Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.07. 2014

Příroda, lidé a turismus podle Atlasu aneb Berbeři a globální realita

1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění.

Antropoložka Mgr. Michaela Konopíková, doktorandka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude ve svém povídání vycházet z poznatků, které osobně načerpala během svých čtyř pobytů mezi berberským obyvatelstvem Vysokého Atlasu v Maroku mezi lety 2009–2014. Na příkladu konkrétní lokální komunity se pokusí nastínit, jaký vliv má globální ekonomie, elektronická mediace a také migrace na současnou podobu života marockých Berberů.

Pokud vás zajímá příroda a lidé nejvyššího pohoří severní Afriky, přijďte se o nich dozvědět víc na hvězdárnu do Teplic – ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.

 

Foto: Vesnice Berberů v marockém Atlasu. Zdroj: Wikimedia Commons.

Kredit: David Dennis, licence Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.


  © 2012 UJEP