14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
24.10.2024
O kamenných (smírčích) křížích na Ústecku a Děčínsku
Je vědeckým pracovníkem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se mj. věnuje profesionální fotografii mikrosvěta a vědy. Na svém kontě má několik krátkých přírodovědných dokumentů, z nichž hned ten první zvítězil v soutěži Nadačního fondu Neuron o nejlepší popularizační video. Díky tomu má v současné době vlastní popularizační pořad v televizi.
Kromě popularizace vědy a vlastního výzkumu na poli hydrobiologie se Petr velmi intenzivně věnuje leteckému filmu za pomoci rádiem řízených dronů. V této oblasti se mu poštěstilo dosáhnout světového rekordu v létání ve vysoké nadmořské výšce, kdy bezpečně odstartoval a přistál s dronem v nadmořské výšce 6334 m n. m., a to v rámci horolezecké expedice na druhou nejvyšší horu světa K2 v Pákistánu. Má za sebou více než 300 veřejných přednášek, včetně TEDx Prague, Science Café a několika desítek cestovatelských festivalů.
Pro Petra Jana Juračku je typický velmi spontánní, místy až živelný projev, který vás společně s jedinečnými fotkami a videi jistě vtáhne do děje.
Spoustu krásných fotografií, informace, články a příběhy Petra Jana Juračky najdete také na jeho webu nebo facebookovém profilu.
Foto: Petr Jan Juračka, dron a České Švýcarsko. Kredit: Pavel Kopp.