21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudovala biologii se zaměřením na rostlinnou genetiku. Na téže fakultě pak dokončila doktorské studium v oboru Molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie. Po roční praxi v Centru nádorové cytogenetiky nastoupila do pražského Státního zdravotního ústavu do Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu, kde dokončila doktorské studium a absolvovala atestaci z mikrobiologie. Po mateřské dovolené se do laboratoře vrátila a nyní je její vedoucí.
Již třináct let se věnuje studiu klíšťaty přenášených onemocnění a diagnostice těchto nemocí zvláště pak lymeské borreliózy. Účastnila se několika grantových projektu a dalších menších projektů s kolegy lékaři i veterináři. Každoročně se účastní odborných konferencí, kde přednáší nejnovější výsledky laboratoře. Rok co rok také pořádá jednodenní konferenci na téma lymeské borreliózy.
Foto: archiv Kateřiny Kybicové