23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudovala biologii se zaměřením na rostlinnou genetiku. Na téže fakultě pak dokončila doktorské studium v oboru Molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie. Po roční praxi v Centru nádorové cytogenetiky nastoupila do pražského Státního zdravotního ústavu do Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu, kde dokončila doktorské studium a absolvovala atestaci z mikrobiologie. Po mateřské dovolené se do laboratoře vrátila a nyní je její vedoucí.
Již třináct let se věnuje studiu klíšťaty přenášených onemocnění a diagnostice těchto nemocí zvláště pak lymeské borreliózy. Účastnila se několika grantových projektu a dalších menších projektů s kolegy lékaři i veterináři. Každoročně se účastní odborných konferencí, kde přednáší nejnovější výsledky laboratoře. Rok co rok také pořádá jednodenní konferenci na téma lymeské borreliózy.
Foto: archiv Kateřiny Kybicové