Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. arch. Sylvie Novotná

Produkční výstavních projektů

 

Pracuje v oddělení prezentace výstav a stálých expozic Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Dlouhodobě připravovala velké výstavní projekty pro Pražský hrad, jakými byly například výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii, která po úspěšné prezentaci v autentických hradních prostorách putovala po Evropě a Americe, či návštěvníky velmi oblíbený projekt Deset století architektury, kde kromě produkce 7 výstavních částí vedla tým připravující šestici publikací, průvodců po architektuře jednotlivých slohů. Poslední její velkou prací pro Správu Pražského hradu byla realizace dosud instalované stálé expozice Příběh Pražského hradu v gotických sálech Starého královského paláce, k němuž vznikla populární publikace stejného názvu, hojně navštěvovaný dětský program či dokumentární film ověnčený několika cenami. Spolu s Janou Maříkovou připravovala výstavní podobu projektu Cradles of European Culture.

Od roku 2006 vede zájmový spolek Hilbertinum – Společnost Kamila Hilberta, který se soustředí na popularizaci vědeckých poznatků zejména z oblasti archeologie a historie umění. V jeho režii také vznikla obsáhlá dvoudílná publikace Katedrála viditelná a neviditelná, kde se Sylvie Novotná podílela na výběru obrazové části a celkové produkci.

 

Foto: archiv Sylvie Novotné

  © 2012 UJEP