Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. arch. Sylvie Novotná

Produkční výstavních projektů

 

Pracuje v oddělení prezentace výstav a stálých expozic Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Dlouhodobě připravovala velké výstavní projekty pro Pražský hrad, jakými byly například výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii, která po úspěšné prezentaci v autentických hradních prostorách putovala po Evropě a Americe, či návštěvníky velmi oblíbený projekt Deset století architektury, kde kromě produkce 7 výstavních částí vedla tým připravující šestici publikací, průvodců po architektuře jednotlivých slohů. Poslední její velkou prací pro Správu Pražského hradu byla realizace dosud instalované stálé expozice Příběh Pražského hradu v gotických sálech Starého královského paláce, k němuž vznikla populární publikace stejného názvu, hojně navštěvovaný dětský program či dokumentární film ověnčený několika cenami. Spolu s Janou Maříkovou připravovala výstavní podobu projektu Cradles of European Culture.

Od roku 2006 vede zájmový spolek Hilbertinum – Společnost Kamila Hilberta, který se soustředí na popularizaci vědeckých poznatků zejména z oblasti archeologie a historie umění. V jeho režii také vznikla obsáhlá dvoudílná publikace Katedrála viditelná a neviditelná, kde se Sylvie Novotná podílela na výběru obrazové části a celkové produkci.

 

Foto: archiv Sylvie Novotné

  © 2012 UJEP