21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Pracuje v oddělení prezentace výstav a stálých expozic Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Dlouhodobě připravovala velké výstavní projekty pro Pražský hrad, jakými byly například výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii, která po úspěšné prezentaci v autentických hradních prostorách putovala po Evropě a Americe, či návštěvníky velmi oblíbený projekt Deset století architektury, kde kromě produkce 7 výstavních částí vedla tým připravující šestici publikací, průvodců po architektuře jednotlivých slohů. Poslední její velkou prací pro Správu Pražského hradu byla realizace dosud instalované stálé expozice Příběh Pražského hradu v gotických sálech Starého královského paláce, k němuž vznikla populární publikace stejného názvu, hojně navštěvovaný dětský program či dokumentární film ověnčený několika cenami. Spolu s Janou Maříkovou připravovala výstavní podobu projektu Cradles of European Culture.
Od roku 2006 vede zájmový spolek Hilbertinum – Společnost Kamila Hilberta, který se soustředí na popularizaci vědeckých poznatků zejména z oblasti archeologie a historie umění. V jeho režii také vznikla obsáhlá dvoudílná publikace Katedrála viditelná a neviditelná, kde se Sylvie Novotná podílela na výběru obrazové části a celkové produkci.
Foto: archiv Sylvie Novotné
© 2012 UJEP |