23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudovala zoologii a biologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracovala v Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, kde měla na starosti přípravu a realizaci záchranných programů pro ohrožené druhy, jejich výzkum a monitoring. Účastnila se také projektu, který sledoval migrační koridory velkých savců v České republice.
Od roku 2012 pracuje jako manažer výzkumu ve společnosti ALKA Wildlife o.p.s. Podílí se na přípravě a řízení projektů, výzkumu a monitorování savců v naší přírodě a na analýze získaných dat. V letech 2013-2015 vedla mezinárodní projekt Trans-Lynx, který se zasazoval o lepší ochranu ohroženého rysa ostrovida (Lynx lynx), především v jihozápadních Čechách a v Bavorsku. V současnosti se věnuje výzkumu a ochraně vydry říční, sysla obecného, a její velkou láskou zůstávají velké šelmy.
Foto: archiv Terezy Minárikové
© 2012 UJEP |