21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudovala zoologii a biologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracovala v Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, kde měla na starosti přípravu a realizaci záchranných programů pro ohrožené druhy, jejich výzkum a monitoring. Účastnila se také projektu, který sledoval migrační koridory velkých savců v České republice.
Od roku 2012 pracuje jako manažer výzkumu ve společnosti ALKA Wildlife o.p.s. Podílí se na přípravě a řízení projektů, výzkumu a monitorování savců v naší přírodě a na analýze získaných dat. V letech 2013-2015 vedla mezinárodní projekt Trans-Lynx, který se zasazoval o lepší ochranu ohroženého rysa ostrovida (Lynx lynx), především v jihozápadních Čechách a v Bavorsku. V současnosti se věnuje výzkumu a ochraně vydry říční, sysla obecného, a její velkou láskou zůstávají velké šelmy.
Foto: archiv Terezy Minárikové