03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Narozen v roce 1978. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor Obecná a aplikovaná biochemie. Získal zde i doktorát v oboru Mikrobiologie a naposledy habilitaci v oboru Biotechnologie. Od roku 2007 působí na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Zabývá se využitím živých organismů při ochraně životního prostředí (čištění odpadních vod, odstraňování půdního znečištění, vývoj biosenzorů, změny půdních mikrobních společenstev vlivem lidské činnosti apod.). Je spoluautorem cca 50 vědeckých prací publikovaných zejména v mezinárodních vědeckých časopisech. Je editorem vědeckého časopisu International Journal of Environmental Science and Technology. Má rád dlouhé procházky, jídlo, víno, hudbu všeho druhu, vlaky a prvočísla. Má jednu ženu, tři děti a jednu tchýni; což je dost, mnohdy až moc.
Foto: archiv Josefa Trögla