21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudoval biologii se zaměřením na zoologii bezobratlých živočichů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích krátce pracoval na Agentuře ochrany přírody a krajiny, kde se věnoval práci na edici Chráněná území ČR. Dále v tomto období mapoval biotopy ve středních Čechách v rámci Natura 2000, při kterém uplatnil svoje botanické znalosti. V současnosti pracuje na oddělení entomologie ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Zde se zabývá významem bezobratlých živočichů v zemědělství a v ochraně přírody. Jeho vědecká práce je zaměřena na ekologii, etologii a taxonomii pavouků.
V letech 2009–2010 získal PostDoc pozici na University of Akron v americkém Ohiu, kde se zabýval snovacími žlázami pavouků a v letech 2012–2013 na Universität Bern ve Švýcarsku, kde se zabýval taxonomií pavoučí čeledi Dysderidae. Několikrát krátkodobě pobýval na univerzitách v zahraničí, např. v Izraeli, Německu a na ostrově Tenerife. Je místopředsedou České arachnologické společnosti, členem American Arachnological Society a redakční rady časopisu Zootaxa.
Publikoval téměř 50 vědeckých prací v prestižních časopisech. Věnuje se popularizaci v odborných časopisech, televizi a rozhlase. V roce 2011 získal za studii vlivu pesticidů na vybrané aspekty biologie pavouků cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky. Mediální ohlas měl jeho popis dvou nových druhů pavouka, stepníka moravského a šestiočky moravské, z území České republiky, a ve světě objev traumatické inseminace u pavoukovců. Pravidelně přednáší na univerzitách ČR a zároveň je školitelem studentů.
Zdroj: Živa
http://ziva.avcr.cz/mgr-milan-rezac-ph-d.html
Foto z archivu Milana Řezáče.
© 2012 UJEP |