12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Vystudoval biologii se zaměřením na zoologii bezobratlých živočichů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích krátce pracoval na Agentuře ochrany přírody a krajiny, kde se věnoval práci na edici Chráněná území ČR. Dále v tomto období mapoval biotopy ve středních Čechách v rámci Natura 2000, při kterém uplatnil svoje botanické znalosti. V současnosti pracuje na oddělení entomologie ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Zde se zabývá významem bezobratlých živočichů v zemědělství a v ochraně přírody. Jeho vědecká práce je zaměřena na ekologii, etologii a taxonomii pavouků.
V letech 2009–2010 získal PostDoc pozici na University of Akron v americkém Ohiu, kde se zabýval snovacími žlázami pavouků a v letech 2012–2013 na Universität Bern ve Švýcarsku, kde se zabýval taxonomií pavoučí čeledi Dysderidae. Několikrát krátkodobě pobýval na univerzitách v zahraničí, např. v Izraeli, Německu a na ostrově Tenerife. Je místopředsedou České arachnologické společnosti, členem American Arachnological Society a redakční rady časopisu Zootaxa.
Publikoval téměř 50 vědeckých prací v prestižních časopisech. Věnuje se popularizaci v odborných časopisech, televizi a rozhlase. V roce 2011 získal za studii vlivu pesticidů na vybrané aspekty biologie pavouků cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky. Mediální ohlas měl jeho popis dvou nových druhů pavouka, stepníka moravského a šestiočky moravské, z území České republiky, a ve světě objev traumatické inseminace u pavoukovců. Pravidelně přednáší na univerzitách ČR a zároveň je školitelem studentů.
Zdroj: Živa
http://ziva.avcr.cz/mgr-milan-rezac-ph-d.html
Foto z archivu Milana Řezáče.