27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Narodil se roku 1987 v Jihlavě, kde bydlí po celý život. Po maturitě na všeobecném soukromém gymnáziu AD FONTES vstoupil do regionální televize, kde několik let pracoval jako redaktor. Ve volném čase se věnoval kosmonautice. Postupně zjistil, že jej nejen baví o tomto tématu číst, ale že mnohem zajímavější je předávat informace dál.
Na podzim roku 2009 udělal dva velké kroky – na internetu zveřejnil své první video o kosmonautice a navíc založil diskusní fórum o tomto oboru. Postupem času se fórum rozrostlo o další služby a vznikl specializovaný zpravodajský portál Kosmonautix.cz, který informuje o dění v kosmonautice. Rozběhla se i jeho tvorba videí na portálu Stream.cz. Pořad Dobývání vesmíru měl sledovanost v desítkách tisíc a nasbíral několik cen od Akademie věd České republiky za popularizaci vědy.
Se začátkem roku 2019 opustil Dušan Majer portál Stream.cz a přešel na internetovou televizi Mall.TV (dnes Fameplay), kde vydával pořady Vesmírné zprávy a Vesmírná technika, v létě 2024 se však s Fameplay v dobrém rozešel. Od té doby pokračuje v tvorbě Vesmírných zpráv na YouTube kanálu Svět kosmonautiky. Kromě toho navázal spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno.
Foto: Lukáš Kladníček, zdroj: Facebook Dušana Majera, se svolením