27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Přijměte srdečné pozvání na speciální letní seriál Café Nobel! Ve spolupráci se Severočeskou hvězdárnou a planetáriem v Teplicích jsme pro vás přichystali řadu povídání na kosmická témata, a to přímo ve stylovém prostředí planetária.
Co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá aneb Kosmonautika převážně nevážně
Létat do kosmu je zodpovědná a nebezpečná práce. I při ní si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak odpočívají, jak se baví a jak spí? Jak si vaří oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? Nepracovním životem kosmonautů na kosmické stanici vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře.
18. července 2013 od 18.00
Medicína ve vesmíru a z vesmíru/ Projekt Hydronaut
Na palubě Mezinárodní kosmické stanice posunují astronauti hranice lidského poznání v mnoha oblastech vědy. O lékařském výzkumu na oběžné dráze a péči o zdraví astronautů bude vyprávět odborník na medicínu v extrémních podmínkách a popularizátor vědy Pavel Boháček. Matyáš Šanda představí svůj projekt experimentální podvodní stanice a vědecké laboratoře Hydronaut.
25. července 2013 od 18.00
Cesta na Mars: Současný a budoucí výzkum rudé planety
Mars byl jedním z prvních těles sluneční soustavy, ke kterému vyslal člověk automatické kosmické sondy. Zájem odborníků o Mars nijak neopadá ani dnes, ba naopak je u rudé planety rušno. V příštích letech bude využito každé příhodné startovací okno pro vyslání další sondy. Velkým plánem pro příští desetiletí není bohužel přistání člověka, to je zatím v nedohlednu, ale automatický návrat vzorků z Marsu. Půjde nejenom o technickou výzvu, ale také o ukázku manažerského umu, kdy bude potřeba skloubit zájmy několika kosmických mocností. A kdoví, třeba to bude předstupeň onoho vysněného pilotovaného letu k rudé planetě. O výzkumu Marsu pohovoří Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
![]() |
© 2012 UJEP |