Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Doc. RNDr. Martin Šolc, CSc.

Astronom

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde po studiích zůstal jako vyučující. Působí v Astronomickém ústavu UK, přednáší základy astronomie a astrofyziky, fyziku malých těles sluneční soustavy a dějiny astronomie. Zabývá se studiem meziplanetárního prachu a komet a v posledních letech také historií astronomie jako vědního oboru. Jako člen mezinárodních týmů se v 80. a 90. letech účastnil vyhodnocování dat ze sond Vega a Giotto k Halleyově kometě a pozorování komet Hale-Bopp a Kopff infračervenou družicí ISO. Je autorem nebo spoluautorem několika učebnic (např. Fyzika sluneční soustavy, Fyzika hvězd a vesmíru) a asi stovky vědeckých a odborných prací. Od roku 1991 se aktivněji zaměřuje na popularizaci vědy a celoživotní vzdělávání.
  © 2012 UJEP