Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Doc. RNDr. Martin Šolc, CSc.

Astronom

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde po studiích zůstal jako vyučující. Působí v Astronomickém ústavu UK, přednáší základy astronomie a astrofyziky, fyziku malých těles sluneční soustavy a dějiny astronomie. Zabývá se studiem meziplanetárního prachu a komet a v posledních letech také historií astronomie jako vědního oboru. Jako člen mezinárodních týmů se v 80. a 90. letech účastnil vyhodnocování dat ze sond Vega a Giotto k Halleyově kometě a pozorování komet Hale-Bopp a Kopff infračervenou družicí ISO. Je autorem nebo spoluautorem několika učebnic (např. Fyzika sluneční soustavy, Fyzika hvězd a vesmíru) a asi stovky vědeckých a odborných prací. Od roku 1991 se aktivněji zaměřuje na popularizaci vědy a celoživotní vzdělávání.
  © 2012 UJEP