Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Mgr. Veronika Štědrá, Ph.D.

Geoložka

Vedle své práce v České geologické službě, zaměřené na horniny krystalinika, se věnuje zlatu a minerálům i jako svému koníčku.

Do povědomí geologické obce se v roce 1991 zapsala jako první česká mistryně světa v rýžování zlata, a tento úspěch se jí podařilo zopakovat ještě dvakrát. Byla spoluorganizátorkou dvou mistrovství světa v českých zemích a jako (dnes již bývalá) viceprezidentka Světové asociace zlatokopů se zúčastnila soutěží konaných na známých světových lokalitách, jako je Dawson City v Kanadě, Sutterův mlýn v Kalifornii, Maryborough v Austrálii nebo Pilgrim´s Rest v Jihoafrické republice.

Před první ze dvou světových soutěží zlatokopů v České republice založila v Novém Kníně muzejní expozici věnovanou historii těžby zlata na Novoknínsku, a později připravila krátký motivační dokument Cesta za zlatem, převzatý Českou televizí.

 

Foto: archiv Veroniky Štědré

  © 2012 UJEP