Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Mgr. Veronika Štědrá, Ph.D.

Geoložka

Vedle své práce v České geologické službě, zaměřené na horniny krystalinika, se věnuje zlatu a minerálům i jako svému koníčku.

Do povědomí geologické obce se v roce 1991 zapsala jako první česká mistryně světa v rýžování zlata, a tento úspěch se jí podařilo zopakovat ještě dvakrát. Byla spoluorganizátorkou dvou mistrovství světa v českých zemích a jako (dnes již bývalá) viceprezidentka Světové asociace zlatokopů se zúčastnila soutěží konaných na známých světových lokalitách, jako je Dawson City v Kanadě, Sutterův mlýn v Kalifornii, Maryborough v Austrálii nebo Pilgrim´s Rest v Jihoafrické republice.

Před první ze dvou světových soutěží zlatokopů v České republice založila v Novém Kníně muzejní expozici věnovanou historii těžby zlata na Novoknínsku, a později připravila krátký motivační dokument Cesta za zlatem, převzatý Českou televizí.

 

Foto: archiv Veroniky Štědré

  © 2012 UJEP