23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vedle své práce v České geologické službě, zaměřené na horniny krystalinika, se věnuje zlatu a minerálům i jako svému koníčku.
Do povědomí geologické obce se v roce 1991 zapsala jako první česká mistryně světa v rýžování zlata, a tento úspěch se jí podařilo zopakovat ještě dvakrát. Byla spoluorganizátorkou dvou mistrovství světa v českých zemích a jako (dnes již bývalá) viceprezidentka Světové asociace zlatokopů se zúčastnila soutěží konaných na známých světových lokalitách, jako je Dawson City v Kanadě, Sutterův mlýn v Kalifornii, Maryborough v Austrálii nebo Pilgrim´s Rest v Jihoafrické republice.
Před první ze dvou světových soutěží zlatokopů v České republice založila v Novém Kníně muzejní expozici věnovanou historii těžby zlata na Novoknínsku, a později připravila krátký motivační dokument Cesta za zlatem, převzatý Českou televizí.
Foto: archiv Veroniky Štědré
© 2012 UJEP |