Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 Mgr. Vladimír Kolář Kusbach, PhD.

  Geofyzik

 

Je vědeckým pracovníkem Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá se výzkumem deformačních procesů v horninách a jejich vlivem na fyzikální vlastnosti hornin – tyto projevy jsou stejně různorodé, jak různorodé jsou samotné horniny. Kvůli tomu je často třeba kombinovat rozličné spektrum metod geologických, geofyzikálních, geochemických i výpočetních. V současnosti se z velké části zabývá magnetickými vlastnostmi hornin.

Kromě odborné činnosti se věnuje také popularizaci, kdy se snaží veřejnosti ukázat, jak fascinující geovědy jsou.

Další informace: https://www.ig.cas.cz/kontakty/seznam-pracovniku/vladimir-kusbach/

 

Foto: archiv V.K.K.

 

  © 2012 UJEP