27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Ekonomie jazyka? Také vás zajímá, co se pod tímto neobvyklým slovním spojením skrývá? Přijďte 30. října na Café Nobel na UJEP. Premiéru nové varianty Café Nobel s novým zajímavým hostem Ing. Petrem Houdkem z FSE budeme mít od 17.00 v Literární kavárně Fokus v Kampusu! Těšíme se na vás!
Proč členové jednoho kmene australských Aboriginců ví, ať už jsou kdekoli, kde je sever? Proč Rusové dokáží rozlišit mnoho odstínů modré a proč si Angličané nejlépe pamatují, kdo co udělal? V přednášce „Ekonomie jazyka“ začneme představením poznatků, zda různé jazyky mohou poskytovat svým mluvčím kognitivní výhody či nevýhody, ať již v určování světových stran, zapamatování si viníka, ale i v práci s čísly, vnímání druhého pohlaví, rozpoznávání odpovědnosti či zpracování času. Poté zaspekulujeme, jak se tyto vlastnosti mohou promítat do národních institucí a šíře ekonomického chování, od míry úspor po pracovní zákonodárství.
![]() |
© 2012 UJEP |