Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Pavel Suchan

Astronom

Astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně jako popularizátor astronomie. Od roku 2004 je tiskovým tajemníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a na stejné pozici pracuje i v České astronomické společnosti. Věnuje se popularizaci astronomie, ale také prezentaci výsledků dosažených pracovníky Astronomického ústavu a problematice světelného znečištění, resp. ochraně pozorovacích podmínek (mj. i na hvězdárně v Ondřejově) a obecně ochraně nočního životního prostředí. Je předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu ČAS.

V roce 2001 byl pověřen za astronomické instituce v ČR vyjednáváním v Parlamentu České republiky k začlenění světelného znečištění do zákona, které nakonec skončilo úspěchem. Na jeho počest byla posléze pojmenována i jedna z planetek ve Sluneční soustavě – (37788) Suchan. V roce 2012 obdržel Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.

Navštívil už řadu lokalit se stále ještě zachovalým nočním životním prostředím. Nejvíce vzpomíná na chorvatský ostrov Lastovo nebo na Národní park Bieszczady na polsko-slovenském pomezí.

 

Foto: Pavel Suchan v okně pod historickou kopulí Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, z archivu P. Suchana.


Zdroje:

http://www.astro.cz/autori/pavel-suchan.html

http://www.asu.cas.cz/cz/kontakty/tiskovy-tajemnik

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/pavel-suchan-obdrzel-medaili-vojtecha-naprstka-za-popularizaci-vedy.html

 

  © 2012 UJEP