27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně jako popularizátor astronomie. Od roku 2004 je tiskovým tajemníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a na stejné pozici pracuje i v České astronomické společnosti. Věnuje se popularizaci astronomie, ale také prezentaci výsledků dosažených pracovníky Astronomického ústavu a problematice světelného znečištění, resp. ochraně pozorovacích podmínek (mj. i na hvězdárně v Ondřejově) a obecně ochraně nočního životního prostředí. Je předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu ČAS.
V roce 2001 byl pověřen za astronomické instituce v ČR vyjednáváním v Parlamentu České republiky k začlenění světelného znečištění do zákona, které nakonec skončilo úspěchem. Na jeho počest byla posléze pojmenována i jedna z planetek ve Sluneční soustavě – (37788) Suchan. V roce 2012 obdržel Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Navštívil už řadu lokalit se stále ještě zachovalým nočním životním prostředím. Nejvíce vzpomíná na chorvatský ostrov Lastovo nebo na Národní park Bieszczady na polsko-slovenském pomezí.
Foto: Pavel Suchan v okně pod historickou kopulí Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, z archivu P. Suchana.
Zdroje:
http://www.astro.cz/autori/pavel-suchan.html
http://www.asu.cas.cz/cz/kontakty/tiskovy-tajemnik