Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Pavel Suchan

Astronom

Astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně jako popularizátor astronomie. Od roku 2004 je tiskovým tajemníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a na stejné pozici pracuje i v České astronomické společnosti. Věnuje se popularizaci astronomie, ale také prezentaci výsledků dosažených pracovníky Astronomického ústavu a problematice světelného znečištění, resp. ochraně pozorovacích podmínek (mj. i na hvězdárně v Ondřejově) a obecně ochraně nočního životního prostředí. Je předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu ČAS.

V roce 2001 byl pověřen za astronomické instituce v ČR vyjednáváním v Parlamentu České republiky k začlenění světelného znečištění do zákona, které nakonec skončilo úspěchem. Na jeho počest byla posléze pojmenována i jedna z planetek ve Sluneční soustavě – (37788) Suchan. V roce 2012 obdržel Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.

Navštívil už řadu lokalit se stále ještě zachovalým nočním životním prostředím. Nejvíce vzpomíná na chorvatský ostrov Lastovo nebo na Národní park Bieszczady na polsko-slovenském pomezí.

 

Foto: Pavel Suchan v okně pod historickou kopulí Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, z archivu P. Suchana.


Zdroje:

http://www.astro.cz/autori/pavel-suchan.html

http://www.asu.cas.cz/cz/kontakty/tiskovy-tajemnik

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/pavel-suchan-obdrzel-medaili-vojtecha-naprstka-za-popularizaci-vedy.html

 

  © 2012 UJEP