27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Rodák z Litvínova. Studoval ekologickou a evoluční biologii a také zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své bakalářské a následně i diplomové práci se zabýval eko- a etologickými aspekty rozmnožování netopýra velkého, jeho sociálním chováním a také akustickou komunikací. Kromě etologie a komunikace netopýrů a telemetrickými studiemi netopýrů a kaloňů se také věnuje monitoringu a populační biologii ptáků vázaných na těžební oblasti Ústeckého kraje. Při svém navazujícím doktorském studiu na PřF UK studuje akustickou komunikaci a chování malého pěvce z čeledi konipasovitých lindušky úhorní v uhelných velkolomech.
Výzkum populační biologie a šíření jediného evropského druhu kaloně, kaloně egyptského, jej zavedl nejen do Egypta, ale i do Libanonu nebo Libye. Účastnil se i řady dalších terénních expedic do zahraničí, zaměřených na netopýry a ptáky. Kromě toho se podílel na mapování či monitoringu některých ptačích druhů i obojživelníků v České republice. Je členem České společnosti ornitologické, České společnosti pro ochranu netopýrů, České zoologické společnosti a také držitelem kroužkovací licence pro značení ptáků.