23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Rodák z Litvínova. Studoval ekologickou a evoluční biologii a také zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své bakalářské a následně i diplomové práci se zabýval eko- a etologickými aspekty rozmnožování netopýra velkého, jeho sociálním chováním a také akustickou komunikací. Kromě etologie a komunikace netopýrů a telemetrickými studiemi netopýrů a kaloňů se také věnuje monitoringu a populační biologii ptáků vázaných na těžební oblasti Ústeckého kraje. Při svém navazujícím doktorském studiu na PřF UK studuje akustickou komunikaci a chování malého pěvce z čeledi konipasovitých lindušky úhorní v uhelných velkolomech.
Výzkum populační biologie a šíření jediného evropského druhu kaloně, kaloně egyptského, jej zavedl nejen do Egypta, ale i do Libanonu nebo Libye. Účastnil se i řady dalších terénních expedic do zahraničí, zaměřených na netopýry a ptáky. Kromě toho se podílel na mapování či monitoringu některých ptačích druhů i obojživelníků v České republice. Je členem České společnosti ornitologické, České společnosti pro ochranu netopýrů, České zoologické společnosti a také držitelem kroužkovací licence pro značení ptáků.