21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Rodák z Litvínova. Studoval ekologickou a evoluční biologii a také zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své bakalářské a následně i diplomové práci se zabýval eko- a etologickými aspekty rozmnožování netopýra velkého, jeho sociálním chováním a také akustickou komunikací. Kromě etologie a komunikace netopýrů a telemetrickými studiemi netopýrů a kaloňů se také věnuje monitoringu a populační biologii ptáků vázaných na těžební oblasti Ústeckého kraje. Při svém navazujícím doktorském studiu na PřF UK studuje akustickou komunikaci a chování malého pěvce z čeledi konipasovitých lindušky úhorní v uhelných velkolomech.
Výzkum populační biologie a šíření jediného evropského druhu kaloně, kaloně egyptského, jej zavedl nejen do Egypta, ale i do Libanonu nebo Libye. Účastnil se i řady dalších terénních expedic do zahraničí, zaměřených na netopýry a ptáky. Kromě toho se podílel na mapování či monitoringu některých ptačích druhů i obojživelníků v České republice. Je členem České společnosti ornitologické, České společnosti pro ochranu netopýrů, České zoologické společnosti a také držitelem kroužkovací licence pro značení ptáků.
© 2012 UJEP |