Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.


05.06.2025

O kamenných (smírčích) křížích na Ústecku a Děčínsku

PRO VELKÝ ZÁJEM OPAKUJEME 
Proč kamenné kříže oblouznily tolik badatelů? Jsou všechny „tajemné“ nebo se u některých lze dopátrat jejich příběhu? A proč by měly zůstat stát, kde stojí?... Pouť po křížích z Ústecka a Děčínska podnikneme spolu s regionální historičkou Mgr. Natalií Belisovou. Koná se ve čtvrtek 5. června v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Libor Kunte, Ph.D.

Botanik, pedagog a cestovatel

 

Narozen 1968. Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu Děčín–Libverda, obor Zahradník. Vysokoškolské studium absolvoval na mezioborovém studiu pořádaném tehdejší Vysokou školou zemědělskou a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze – Rostlinné biotechnologie. V roce 2003 ukončil doktorské studium na téma Xerofytní společenstva aridních oblastí Mexika a jejich využití v evropských podmínkách. Působil jako středoškolský učitel nebo jako redaktor geografického magazínu Koktejl. Od srpna 1999 až doposud je ředitelem Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse Děčín–Libverda.

Od mládí se intenzivně zajímá o botaniku. Největší pozornost věnuje studiu suchomilných rostlin, především kaktusů a sukulentů. Zabývá se také okrasnými a užitkovými rostlinami tropů a subtropů využitelnými v zahradnických kulturách. Za rostlinami cestuje do míst jejich přirozeného výskytu. Mnohokrát navštívil Mexiko, několikrát jihozápad USA, Madagaskar, Namibii, Bolívii, Kubu, Chile, Ekvádor, Kanárské ostrovy, Maltu, Madeiru a další země.

 

Je aktivně píšícím autorem, který vydal sám nebo jako spoluautor několik knižních titulů: Nová kniha o kaktusech (2000 – s Pavlem Pavlíčkem), Encyklopedie kaktusů (2002, dotisk 2003), Sukulenty: Encyklopedie (2005 – se Zdeňkem Ježkem), Okrasné rostliny tropů a subtropů (2009 – s Václavem Zeleným), Encyklopedie kaktusů a jiných sukulentů (2011, 2. vydání 2019 – s Janem Gratiasem a Petrem Pavelkou), Kaktusy: Otrněná krása (2019) a další. Publikoval také nespočet odborných článků především v časopise Kaktusy, ale také v časopisech Živa, Svět exotických rostlin, Zahradnictví a Zahrádkář.

 

Foto: archiv L. Kunteho

  © 2012 UJEP