Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Libor Kunte, Ph.D.

Botanik, pedagog a cestovatel

 

Narozen 1968. Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu Děčín–Libverda, obor Zahradník. Vysokoškolské studium absolvoval na mezioborovém studiu pořádaném tehdejší Vysokou školou zemědělskou a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze – Rostlinné biotechnologie. V roce 2003 ukončil doktorské studium na téma Xerofytní společenstva aridních oblastí Mexika a jejich využití v evropských podmínkách. Působil jako středoškolský učitel nebo jako redaktor geografického magazínu Koktejl. Od srpna 1999 až doposud je ředitelem Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse Děčín–Libverda.

Od mládí se intenzivně zajímá o botaniku. Největší pozornost věnuje studiu suchomilných rostlin, především kaktusů a sukulentů. Zabývá se také okrasnými a užitkovými rostlinami tropů a subtropů využitelnými v zahradnických kulturách. Za rostlinami cestuje do míst jejich přirozeného výskytu. Mnohokrát navštívil Mexiko, několikrát jihozápad USA, Madagaskar, Namibii, Bolívii, Kubu, Chile, Ekvádor, Kanárské ostrovy, Maltu, Madeiru a další země.

 

Je aktivně píšícím autorem, který vydal sám nebo jako spoluautor několik knižních titulů: Nová kniha o kaktusech (2000 – s Pavlem Pavlíčkem), Encyklopedie kaktusů (2002, dotisk 2003), Sukulenty: Encyklopedie (2005 – se Zdeňkem Ježkem), Okrasné rostliny tropů a subtropů (2009 – s Václavem Zeleným), Encyklopedie kaktusů a jiných sukulentů (2011, 2. vydání 2019 – s Janem Gratiasem a Petrem Pavelkou), Kaktusy: Otrněná krása (2019) a další. Publikoval také nespočet odborných článků především v časopise Kaktusy, ale také v časopisech Živa, Svět exotických rostlin, Zahradnictví a Zahrádkář.

 

Foto: archiv L. Kunteho

  © 2012 UJEP