Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Libor Kunte, Ph.D.

Botanik, pedagog a cestovatel

 

Narozen 1968. Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu Děčín–Libverda, obor Zahradník. Vysokoškolské studium absolvoval na mezioborovém studiu pořádaném tehdejší Vysokou školou zemědělskou a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze – Rostlinné biotechnologie. V roce 2003 ukončil doktorské studium na téma Xerofytní společenstva aridních oblastí Mexika a jejich využití v evropských podmínkách. Působil jako středoškolský učitel nebo jako redaktor geografického magazínu Koktejl. Od srpna 1999 až doposud je ředitelem Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse Děčín–Libverda.

Od mládí se intenzivně zajímá o botaniku. Největší pozornost věnuje studiu suchomilných rostlin, především kaktusů a sukulentů. Zabývá se také okrasnými a užitkovými rostlinami tropů a subtropů využitelnými v zahradnických kulturách. Za rostlinami cestuje do míst jejich přirozeného výskytu. Mnohokrát navštívil Mexiko, několikrát jihozápad USA, Madagaskar, Namibii, Bolívii, Kubu, Chile, Ekvádor, Kanárské ostrovy, Maltu, Madeiru a další země.

 

Je aktivně píšícím autorem, který vydal sám nebo jako spoluautor několik knižních titulů: Nová kniha o kaktusech (2000 – s Pavlem Pavlíčkem), Encyklopedie kaktusů (2002, dotisk 2003), Sukulenty: Encyklopedie (2005 – se Zdeňkem Ježkem), Okrasné rostliny tropů a subtropů (2009 – s Václavem Zeleným), Encyklopedie kaktusů a jiných sukulentů (2011, 2. vydání 2019 – s Janem Gratiasem a Petrem Pavelkou), Kaktusy: Otrněná krása (2019) a další. Publikoval také nespočet odborných článků především v časopise Kaktusy, ale také v časopisech Živa, Svět exotických rostlin, Zahradnictví a Zahrádkář.

 

Foto: archiv L. Kunteho

  © 2012 UJEP