Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.01. 2014

Ptáci kolem nás

zoologie-brhlik-lesniÚstecký kraj má v rámci České republiky spíše špatnou pověst. Každý si hned představí těžbou zničenou krajinu bez života. Opak je ale pravdou. Náš kraj dostal do vínku obrovskou různorodost - chladné Krušné hory a Labské pískovce, Podkrušnohorskou pánev dříve s mokřady, dnes s mnoha povrchovými lomy, výsypkami a velkými jezery vzniklými po těžbě. Dominantou kraje je jistě České středohoří, unikátní mozaika lesů, luk, suťových polí a sopečných kuželů. Bohatost dotváří nížina řeky Ohře a Labe. Díky této kombinaci je složení ptačích druhů v Ústeckém kraji v rámci republiky značně mimořádné. Setkat se zde můžeme s tisícihlavými hejny racků, vodních ptáků ale třeba i krkavců. Vzácně zde hnízdí také druhy, které jinde již vyhynuly, například lindušky úhorní či potápky rudokrké. Ale za ptáky nemusíte jen do přírody. Stačí v zimě zprovoznit krmítko, pravidelně sypat a pak se kochat ptačí krásou. I v létě je přímo ve městě na co koukat. Více vám poví Mgr. Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem, který svůj zájem věnuje právě ptákům, v poslední době především v Ústeckém kraji.


zoologie-brhlik-lesni
zoologie-cap-cerny
zoologie-jespak-obecny
zoologie-linduska-lesni

  © 2012 UJEP