Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D.

Lékař, neurolog

 

Vystudoval všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde také v roce 2004 obhájil Ph.D. v oboru neurověd. Následujících sedm let strávil ve Velké Británii v laboratoři prof. Johna Jefferyse, kde se intenzivně věnoval experimentálnímu výzkumu epilepsie. V roce 2008 obdržel prestižní Sir Desmond Pond Fellowship od Epilepsy Research UK. Od roku 2012 se věnuje výzkumu epilepsie na Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky. Ve svém výzkumu se zaměřuje na pochopení mechanizmů vzniku epileptických záchvatů a epilepsie a hledání nových způsobů léčby.

 

Foto: archiv Přemysla Jirušky

  © 2012 UJEP