Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D.

Archeoložka

 

Jana Maříková

Je vedoucí oddělení archeologie středověku Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a vede také pracoviště na Pražském hradě. Specializuje se na pozdně antickou a raně středověkou sakrální architekturu, středověké stavební technologie a dějiny archeologie.

V rámci několika projektů se zabývala nebo dosud zabývá církevní architekturou Pražského hradu a velkomoravských Mikulčic a také tradičními vápennými technologiemi historických staveb a jejich využitím v současnosti. Účastnila a účastní se i zahraničních projektů Corpus architecturae religiosae europeae (IV-X saec.), AREA nebo Cradles of European Culture, jako hlavní kurátorka uvedla jednou v České republice a třikrát na Slovensku mezinárodní výstavu Dědictví Karla Velikého.

Podílí se na výzkumu kostela sv. Juraja v Kostolanech pod Tríbečom na Slovensku s unikátními nástěnnými malbami a také na postupně vydávaném Archeologickém atlasu Pražského hradu. V letošním roce vychází pod jejím vedením monografie o katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, na které se podílí 17 autorů z řad archeologů, historiků, kunsthistoriků a historiků hudby a liturgie.

Podílela se i na přípravě archeologické části stálé expozice o dějinách Pražského hradu Příběh Pražského hradu, která je na Hradě dodnes k vidění a ve spolupráci s kolegy z Pražského hradu připravila výstavu Obnova Pražského hradu mezi lety 1918 a 1929, věnovanou archeologickému a stavebně-historickému výzkumu Pražského hradu ve 20. letech 20. století a jeho rekonstrukci pro sídlo prvního československého prezidenta.

Foto: archiv Jany Maříkové-Kubkové



  © 2012 UJEP