Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

28.01.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 28. ledna dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.


23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS.

Paleontolog, speleolog, cestovatel a popularizátor vědy

 

Absolvent Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde také od roku 2004 pracuje. Od roku 2019 vede katedru životního prostředí, vyučuje předměty související s neživou přírodou a většinu svého času věnuje řešení projektů, vědecko-výzkumné činnosti a kurátorství fakultních geologických sbírek.

Od střední školy se věnoval sběru minerálů a fosilií a svou profesní kariéru zahájil výzkumem fosilií a fosilních stop ve východní části české křídové pánve. Od roku 2008 se zabývá studiem fosilních společenstev v Arktidě a Subarktidě. Na Islandu nalezl a popsal několik desítek ichnotaxonů, na Faerských ostrovech identifikoval dosud jediné známé fosilní stopy, které jsou zároveň jedinými doklady o přítomnosti třetihorní fosilní fauny na tomto souostroví.

Dlouhodobým zájmem Richarda Pokorného je speleologie. Věnuje se především průzkumu regionů České republiky, které dosud stály na okraji zájmu jeskyňářů (např. Orlické hory, České středohoří). K jeho největším úspěchům patří objev Jeskyně skřítků poblíž Děčína, považované speleology za zaniklou, objev bohatého naleziště kostí pleistocenních obratlovců nad Jeskyní na Radobýlu, nebo nález kompletní čelisti koně sprašového nedaleko Berouna. Usiluje o popularizaci speleologie a jeskyně prezentuje veřejnosti formou knih i online videí.

Jeho hlavním koníčkem je cestování. Každoročně tráví několik týdnů na Islandu, výzkumy prováděl také na Faerských ostrovech, v Argentině, Grónsku, Tunisku, ve Švédsku, na Azorských ostrovech a ve Vietnamu. Na Fakultě životního prostředí UJEP založil Institut Julia von Payera pro výzkum Arktidy a Subarktidy, sdružující specialisty napříč UJEP s profesním vztahem k biotopům v chladných oblastech Země. V roce 2006 vedl expedici Baobab 2006, věnující se studiu živé i neživé přírody středního a severozápadního Madagaskaru, jejíž výsledky byly představeny na výstavě v Národním muzeu v Praze.

Výsledky své práce publikuje v českých i zahraničních časopisech (Vesmír, Živa, Antarctic Science atd.) a je také autorem nebo spoluautorem několika publikací – Historie hornictví na Rychnovsku (dva díly, 2004 a 2008, spolu s L.Kraftem a R. Symonovou), Madagaskar laboratoř bohů (2007, spolu s R. Beandapa-Kytlovou, T. Jůnkem, D. Koubínovou a R. Rybkovou), Jeskyně Ústeckého kraje. Nekrasové podzemní objekty ve třetihorních vulkanitech, jejich původ, charakteristiky a biota (2009, spolu s M. Holcem), Subterranean Habitats (2012, spolu s M. Holcem), Caves in the Orlické hory and Góry Bystrzyckie Mountains (2013, spolu s T. Zemánkovou, M. Lorencem a P. Zagożdżoněm) a Rokytnice v Orlických horách 1318–2018 (2018, spolu s kolektivem autorů).

Mezinárodního ohlasu dosáhla jeho nejnovější kniha Mineral resources in Iceland: Coal mining, která byla v roce 2021 vydána v britském nakladatelství Cambridge Scholars Publishing. V současné době pracuje na druhém dílu, který ponese název Mineral resources in Iceland: II. Ores.

Zdroj: Wikipedie

Foto: Richard Pokorný na Faerských ostrovech. Kredit: Gandy II, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0. 

  © 2012 UJEP