Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Reportáže

Photo0324Dubnové Café Nobel v Chomutově patřilo pravěké módě. Na své si přišli ti, které zajímá historie výroby textilu a proměny módy v průběhu celého pravěku. Od archeoložky Kristýny Urbanové se návštěvníci také dozvěděli, kolik času zabrala našim pravěkým předkům výroba látek, jak praobyvatelé Čech a Moravy před mnoha staletími vypadali a co si rádi oblékali.

Přednášku Kristýny Urbanové "Kterak Kopčem k šatům přišel" si můžete poslechnout zde!


Celý text ...

_MG_0439.JPGDěti už vědí, co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá. Prozradil jim to Milan Halousek z České kosmické kanceláře na květnovém Café Nobel Bez kofeinu.

Jeho přednášku Kosmonautika převážně nevážně si můžete poslechnout zde.


Celý text ...

01 kopieDo Ústí nad Labem zavítali tajemní Keltové – alespoň prostřednictvím Alžběty Danielisové a Tomáše Mangela, archeologů specializovaných na tuto část českých dějin, kteří byli hosty univerzitního Café Nobel na téma Keltové v Čechách. A přeplněné Fokus kafe mohlo být důkazem, že v každém z nás je alespoň kapka keltské krve.


Celý text ...

muz a zena„Muži a ženy jsou z biologického hlediska jedním druhem, ale ve své  fyziologii jsou odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky mnoha živočichů,“ zahájil svou přednášku pan profesor Vyskočil. „Jsme komplementární a rozdíly mezi muži a ženami jsou pro obě strany výhodou. Kdo to nechápe, spěje k rozchodu.“

 Z úvodu vyplynulo jediné. Kromě toho, čím se lišíme na první pohled a o čem dobře víme, se lišíme i tím, co vidět není a o čem nevíme.


Celý text ...

Staircase_Riser,_Maya,_ballgame.JPG„Až se naplní třináctý bak'tun, sestoupí z nebe bůh Bolon Yokte K'uh ve svém Velkém uvedení“, říká nápis na Monumentu 6 z mayského města Tortuguero v dnešním Mexiku.

Bak'tun je nejdelší z cyklů mayského kalendáře. Jeho třinácté završení, k němuž dojde 21. nebo 23. prosince letošního roku (podle toho který přepočet si vyberete), bývá spojováno s jakousi velkou transformací a nebo snad „koncem světa“. Donedávna neznali odborníci na staré Maye žádnou jinou písemnou zmínku o mayském datu 13.0.0.0.0, než zmíněný monument z Tortuguera. Až letos byla objevena druhá – v mayském městě La Corona v Guatemale. Příliš světla v otázce údajného „konce světa“ však nepřinesla. Mayistka a religionistka Zuzana Marie Kostićová nám vysvětlila proč:


Celý text ...
vyvoj-clovekaŽe jsme to, co jíme, se dozvídáme minimálně jednou týdně od doktorky Cajthamlové z televize. Ovšem co všechny ty dobré potraviny obsahují kromě bílkovin, tuků a sacharidů? Jak se orientovat v seznamech "éček" a podle čeho vybrat kvalitní výrobek? Je BIO opravdu lepší? Na tyto a řadu dalších otázek dala odpověď beseda s doc. Vlastimilem Dohnalem z Přírodovědecké fakulty UJEP.
Celý text ...
664684.JPGProsincové Café Nobel v Ústí nad Labem přivítá jako hosta biologa, filozofa a spisovatele prof. RNDr. Stanislava Komárka, Dr. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který ve Fokus Kafe de facto představí svou novou knihu esejů "Muž jako evoluční inovace. Eseje o maskulinitě, její etologii, životních strategiích a proměnách," která mu nedávno vyšla v nakladatelství Academia. Tentokrát mimořádně až od 19 hodin!
Celý text ...
29Letos na prahu podzimu se astrofyzik Petr Kulhánek v čele šestnáctičlenné expedice Aurora vydal na sever Evropy za polárními zářemi. Nedlouho po návratu z cest pak zavítal do Fokus kafe v Ústí nad Labem, kde o své dobrodružné cestě vyprávěl návštěvníkům říjnového Café Nobel.
Celý text ...

2376Známý astronom a astrofyzik Jiří Grygar přilákal na první liberecké Café Nobel do Knihkupectví a antikvariátu Jaroslava Fryče na osm desítek zaujatých posluchačů doslova všech věkových kategorií. Své povídání věnoval především stoleté historii objevu a výzkumu kosmického záření.


Celý text ...
P90519109Na spor o pravost rukopisů Královédvorského a Zelenohorského dnes pohlížíme s nostalgií a shovívavým úsměvem. Možná nám připadá i tak trochu romantický. Málokdo si ale uvědomuje, jak výrazně ovlivnil sebevědomí českého národa.
Celý text ...
P9061954.JPGPříznaky kolapsu staroegyptské společnosti stavitelů pyramid, o kterých na prvním Café Nobel v Lounech velmi zaníceně hovořil Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze, mají v dnešní euroamerické společnosti tolik paralel, že to až zaráží. Stejně jako před rokem návštěvníci ústecké kavárny Bárka, měli nyní i návštěvníci Městské knihovny v Lounech možnost srovnávat a sami posoudit, jestli naši společnost nějaký kolaps čeká a nebo ne.

Celý text ...

  © 2012 UJEP