13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Archeologii vystudovala v Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2006 úspěšně obhájila diplomovou práci "Textilní produkce Kušánské střední Asie". Zúčastnila se česko-uzbeckého projektu na lokalitě Džandavláteppa v jižním Uzbekistánu, absolvovala studijní pobyty v Německu, Polsku a Dánsku.
Pracuje v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea v Praze. Je kurátorkou sbírek doby římské a doby stěhování národů. Její další odbornou specializací je archeologický textil. V letech 2008 - 2010 byla hlavní řešitelkou projektu "Oděv a textilní produkce v českých zemích v době římské a v době stěhování národů", za který získala cenu a stipendium Gerharda Bersu nadace Pro Archaeologia Saxoniae. V současnosti je spoluředitelkou projektu "Archeologie na dosah. Edukace a prezentace archeologického dědictví", prezentovaného na stránkách www.archeologienadosah.cz.
Od roku 2008 až do současnosti spolupřednáší o historii výroby textilu v rámci semestrální výběrové přednášky na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Západočeské univerzitě v Plzni a na Univerzitě Hradec Králové.
Publikovala řadu odborných i populárněji psaných článků především z historie textilnictví - v časopise Živá archeologie, Časopise Národního muzea a různých sbornících.
Zdroj:
Profil Kristýny Urbanové na webu Národního muzea
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |