19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Archeologii vystudovala v Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2006 úspěšně obhájila diplomovou práci "Textilní produkce Kušánské střední Asie". Zúčastnila se česko-uzbeckého projektu na lokalitě Džandavláteppa v jižním Uzbekistánu, absolvovala studijní pobyty v Německu, Polsku a Dánsku.
Pracuje v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea v Praze. Je kurátorkou sbírek doby římské a doby stěhování národů. Její další odbornou specializací je archeologický textil. V letech 2008 - 2010 byla hlavní řešitelkou projektu "Oděv a textilní produkce v českých zemích v době římské a v době stěhování národů", za který získala cenu a stipendium Gerharda Bersu nadace Pro Archaeologia Saxoniae. V současnosti je spoluředitelkou projektu "Archeologie na dosah. Edukace a prezentace archeologického dědictví", prezentovaného na stránkách www.archeologienadosah.cz.
Od roku 2008 až do současnosti spolupřednáší o historii výroby textilu v rámci semestrální výběrové přednášky na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Západočeské univerzitě v Plzni a na Univerzitě Hradec Králové.
Publikovala řadu odborných i populárněji psaných článků především z historie textilnictví - v časopise Živá archeologie, Časopise Národního muzea a různých sbornících.
Zdroj:
Profil Kristýny Urbanové na webu Národního muzea
© 2012 UJEP |