19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudovala biologii se zaměřením na rostlinnou genetiku. Na téže fakultě pak dokončila doktorské studium v oboru Molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie. Po roční praxi v Centru nádorové cytogenetiky nastoupila do pražského Státního zdravotního ústavu do Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu, kde dokončila doktorské studium a absolvovala atestaci z mikrobiologie. Po mateřské dovolené se do laboratoře vrátila a nyní je její vedoucí.
Již třináct let se věnuje studiu klíšťaty přenášených onemocnění a diagnostice těchto nemocí zvláště pak lymeské borreliózy. Účastnila se několika grantových projektu a dalších menších projektů s kolegy lékaři i veterináři. Každoročně se účastní odborných konferencí, kde přednáší nejnovější výsledky laboratoře. Rok co rok také pořádá jednodenní konferenci na téma lymeské borreliózy.
Foto: archiv Kateřiny Kybicové
© 2012 UJEP |