26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Vystudoval historii a etnografii na Filozofické fakultě UK v Praze a obor dějiny architektury a rekonstrukce památek na ČVUT v Praze. V letech 1992-2018 působil jako odborný pracovník Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem, v oddělení Výzkumu, průzkumu a dokumentace.
Od roku 2002 přednáší na katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde také vede Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví. Zabývá se výzkumem lidové architektury v období středověku a novověku, je autorem více než 50 stavebně historických průzkumů. Specializuje se na hmotnou kulturu a jeho srdeční záležitostí jsou stavby v pískovcovém podloží.
Je autorem nebo spoluautorem několika publikací a řady příspěvků ve sbornících: Skalní sídlo u Sloupu (2001, s Františkem Gabrielem a Pavlem Zahradníkem), Vesnické stavby v pískovcovém podloží (2006), Helfenburk: hrad pražských arcibiskupů (2011, s F. Gabrielem a Jaroslavem Panáčkem), Lidové stavby Ústeckého kraje a Lidové stavby Libereckého kraje (obě 2014, s dalšími autory), Milešov – historie, kulturní památky a jejich dokumentace (2015, s Vilémem Zábranským a kol.), Metodika dokumentace lidové architektury: certifikovaná metodika (2015, s dalšími autory), Člověk a pískovec: tři případové studie osídlení pískovců s teoretickým úvodem o metodě formální analýzy archeologizovaných staveb (2018).
Foto: archiv Kamila Podroužka
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |