Ústí nad Labem

12. září

 

 
Aktuality

12.09.2024

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.


29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Martin Rybář, Ph.D. 

Částicový fyzik a popularizátor vědy



V současné době působí na Univerzitě Karlově v Praze, kde získal i doktorát z částicové fyziky. Dříve pracoval jako postdoktorand na University of Illinois a na Columbia University v New Yorku. Vedl mezinárodní skupinu fyziky těžkých iontů experimentu ATLAS v CERNu, kde zkoumal hmotu, která existovala krátce po velkém třesku.

Rád popularizuje vědu a přednáší studentům i široké veřejnosti; organizoval školy astronomie. S několika kamarády založil projekt „Science to Go“, který se snaží formou krátkých přednášek popularizovat různá vědecká témata.

 

Foto z archivu M. Rybáře


  © 2012 UJEP