26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Biochemii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, doktorát z farmakologie a farmakochemie složil ve francouzském Štrasburku. Po návratu do České republiky našel uplatnění ve farmaceutickém průmyslu, působil u tří společností a nyní je už jedenáctým rokem ředitelem české pobočky nadnárodní společnosti Biotronik. Kromě toho na částečný úvazek přednáší farmakologii na své alma mater – na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Je ženatý, má čtyři děti. Jeho velkou zálibou je cestování, vysokohorská turistika a fotografování. Je spoluautorem několika cestovatelských knih o putování po Severní Americe, ale také Patagonii a Novém Zélandu; učarovalo mu rovněž přístrojové potápění. Ačkoliv pochází z Děčína, žije nyní se svou rodinou v Předenicích na jižním Plzeňsku a střídavě i na šumavské Modravě, kde si s manželkou pořídili hotel.
Foto: archiv Petra Větrovského