17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Biochemii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, doktorát z farmakologie a farmakochemie složil ve francouzském Štrasburku. Po návratu do České republiky našel uplatnění ve farmaceutickém průmyslu, působil u tří společností a nyní je už jedenáctým rokem ředitelem české pobočky nadnárodní společnosti Biotronik. Kromě toho na částečný úvazek přednáší farmakologii na své alma mater – na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Je ženatý, má čtyři děti. Jeho velkou zálibou je cestování, vysokohorská turistika a fotografování. Je spoluautorem několika cestovatelských knih o putování po Severní Americe, ale také Patagonii a Novém Zélandu; učarovalo mu rovněž přístrojové potápění. Ačkoliv pochází z Děčína, žije nyní se svou rodinou v Předenicích na jižním Plzeňsku a střídavě i na šumavské Modravě, kde si s manželkou pořídili hotel.
Foto: archiv Petra Větrovského