23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16.03.2023
Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu
Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?
Vystudovala zoologii a biologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracovala v Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, kde měla na starosti přípravu a realizaci záchranných programů pro ohrožené druhy, jejich výzkum a monitoring. Účastnila se také projektu, který sledoval migrační koridory velkých savců v České republice.
Od roku 2012 pracuje jako manažer výzkumu ve společnosti ALKA Wildlife o.p.s. Podílí se na přípravě a řízení projektů, výzkumu a monitorování savců v naší přírodě a na analýze získaných dat. V letech 2013-2015 vedla mezinárodní projekt Trans-Lynx, který se zasazoval o lepší ochranu ohroženého rysa ostrovida (Lynx lynx), především v jihozápadních Čechách a v Bavorsku. V současnosti se věnuje výzkumu a ochraně vydry říční, sysla obecného, a její velkou láskou zůstávají velké šelmy.
Foto: archiv Terezy Minárikové
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |