Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D.

Lékař, neurolog

 

Vystudoval všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde také v roce 2004 obhájil Ph.D. v oboru neurověd. Následujících sedm let strávil ve Velké Británii v laboratoři prof. Johna Jefferyse, kde se intenzivně věnoval experimentálnímu výzkumu epilepsie. V roce 2008 obdržel prestižní Sir Desmond Pond Fellowship od Epilepsy Research UK. Od roku 2012 se věnuje výzkumu epilepsie na Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky. Ve svém výzkumu se zaměřuje na pochopení mechanizmů vzniku epileptických záchvatů a epilepsie a hledání nových způsobů léčby.

 

Foto: archiv Přemysla Jirušky

  © 2012 UJEP