19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Vystudoval archeologii na Západočeské univerzitě v Plzni a etnologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, několik let působil v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. V současnosti je vedoucím Etnografického oddělení Národního muzea v Praze. Kromě obecně etnografických témat souvisejících s muzejní činností se dlouhodobě věnuje také problematice současné folklorní narativity a dějinám trampingu a spřízněných hnutí.
Je spoluautorem několika metodických a výukových příruček o folkloru a především autorem knihy Stíny mezi stromy: Extravilán v současných pověstech (2015). Přispěl také do kolektivní Velké knihy o Národním muzeu (2016) a sborníku Tetín svaté Ludmily: místo, dějiny a spiritualita (2017).
Kromě odborných a popularizačních textů píše i fantastiku (Polomené světy: Atlantský harc – 2008, Temní ilumináti – 2010) a je spoluautorem šesti průvodců. Tři z nich napsal společně s Milanem Plchem (Kam za technickými památkami: Praha a střední Čechy, Kam za technickými památkami: Morava a Kam za technickými památkami: Čechy – všechny 2012), jeden s Magdalenou Karelovou (Kam do podzemí – 2013), jeden společně s kolektivem Cryptomania (Výlety za šiframi: Praha a Středočeský kraj – 2017) a jeden s Ivou Pohunkovou (Kam za koupáním – 2017).
Foto: archiv Jana Pohunka.
© 2012 UJEP |