26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Vystudoval archeologii na Západočeské univerzitě v Plzni a etnologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, několik let působil v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. V současnosti je vedoucím Etnografického oddělení Národního muzea v Praze. Kromě obecně etnografických témat souvisejících s muzejní činností se dlouhodobě věnuje také problematice současné folklorní narativity a dějinám trampingu a spřízněných hnutí.
Je spoluautorem několika metodických a výukových příruček o folkloru a především autorem knihy Stíny mezi stromy: Extravilán v současných pověstech (2015). Přispěl také do kolektivní Velké knihy o Národním muzeu (2016) a sborníku Tetín svaté Ludmily: místo, dějiny a spiritualita (2017).
Kromě odborných a popularizačních textů píše i fantastiku (Polomené světy: Atlantský harc – 2008, Temní ilumináti – 2010) a je spoluautorem šesti průvodců. Tři z nich napsal společně s Milanem Plchem (Kam za technickými památkami: Praha a střední Čechy, Kam za technickými památkami: Morava a Kam za technickými památkami: Čechy – všechny 2012), jeden s Magdalenou Karelovou (Kam do podzemí – 2013), jeden společně s kolektivem Cryptomania (Výlety za šiframi: Praha a Středočeský kraj – 2017) a jeden s Ivou Pohunkovou (Kam za koupáním – 2017).
Foto: archiv Jana Pohunka.