Aktuality
12.09.2024
BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin
Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka
doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z
Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.
29.08.2024
Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou
Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky
Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA z
Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv.
sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury.
Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.
Café Nobel na Facebooku
Café Nobel na YouTube
Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D.
Chemička
Působí na Fakultě životního prostředí UJEP, kde se zabývá analýzou a stanovením polárních látek v životním prostředí (pesticidy, léčiva) a jejich odstraňováním z něj. Díky spolupráci s kolegy z dalších kateder stanovuje tyto látky v nivních a přehradních sedimentech.
Ve volném čase se věnuje dětem a vnučce. Pořádá letní tábory na krásném místě Janovka a malé celoroční pobyty pro děti. Pokud má čas pro sebe, bere kolo a prchá do lesa.
Foto: archiv S. Kříženecké