26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Je vedoucím regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Kromě synoptické meteorologie se zabývá biometeorologií a bioklimatologií, je garantem biometeorologické předpovědi ČHMÚ. Zároveň je i pedagogem na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem České bioklimatologické společnosti a České meteorologické společnosti, spoluorganizoval mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem.
Odborné články publikuje v zahraničních i tuzemských časopisech. Je autorem vysokoškolských skript Meteorologie a ochrana prostředí. Úvod do meteorologie a klimatologie (Ústí nad Labem, 2004) a podílel se také na sborníku Voda blízko nás: povodeň na severu Čech 7. srpna 2010 editora Pavla D. Vinkláta (Liberec, 2015).
Martin Novák na snímku vlevo.