26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Popularizací astronomie a koordinací astronomických pozorování se zabývá už 45 let; zvláště mu učarovaly nejmenší součásti Sluneční soustavy – meziplanetární hmota. Své aktivity zahájil na hvězdárně ve Veselí nad Moravou a nyní se aktivně podílí na činnosti ve Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s., kterou zakládal a které je dnes místopředsedou. Vedle pozorování meteorů, komet a zákrytů všeho druhu se dále zajímá o kosmické výzkumy a historii astronomie.
Je také spoluautorem dvou meteoritářských operních libret Maximum v minimu přišlo a Ebil a Singularita, kde se rovněž nesmazatelně zapsal svým výkonem v roli Špatného Já.
Foto: archiv I. Míčka