Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.

Biolog, biotechnolog

Narozen v roce 1978. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor Obecná a aplikovaná biochemie. Získal zde i doktorát v oboru Mikrobiologie a naposledy habilitaci v oboru Biotechnologie. Od roku 2007 působí na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Zabývá se využitím živých organismů při ochraně životního prostředí (čištění odpadních vod, odstraňování půdního znečištění, vývoj biosenzorů, změny půdních mikrobních společenstev vlivem lidské činnosti apod.). Je spoluautorem cca 50 vědeckých prací publikovaných zejména v mezinárodních vědeckých časopisech. Je editorem vědeckého časopisu International Journal of Environmental Science and Technology. Má rád dlouhé procházky, jídlo, víno, hudbu všeho druhu, vlaky a prvočísla. Má jednu ženu, tři děti a jednu tchýni; což je dost, mnohdy až moc.

Foto: archiv Josefa Trögla

  © 2012 UJEP